صدای ماندگار؛

ما فقط مقلد امام هستیم / در مسائل نظامی باید اطاعت محض از رهبری باشد

شهید اسدالله پازوکی: چون‌که ما مقلد امام هستیم، برای ادای وظیفه هم آمدیم اینجا، اطاعت محض هم باید کنیم.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت سالروز شهادت شهید اسدالله پازوکی اقدام به انتشار صوتی از ایشان کرده است. شهید پازوکی مصاحبه‌ای که در مقر لشکر حضرت رسول (ص) در زمان عملیات بدر در تاریخ دوم فروردین سال 1364 داشته‌ است حضور در جبهه را ادای وظیفه‌ای می‌داند که از طرف مقلد خود امام خمینی (ره) بر آن تأکید شده است.

 

در این صوت می‌شنویم:

«باز امام می‌گوید، چون‌که ما مقلد امام هستیم، برای ادای وظیفه هم آمدیم اینجا، اطاعت محض هم باید کنیم، کاملاً؛ یعنی اگر امام بازهم دستور بدهند روی چشممان می‌پذیریم، حالا یک منطقه‌ای را رفتیم عملیات انجام دادیم برای رضای خدا، خُب موفق نشدیم در منطقه بمانیم آمدیم اینجا؛ اگر برای رضای خدا بوده ما پیروزیم، اگرنه برای رضای خدا نبوده خُب شکست برای ماست. مسئله نظامی باید اطاعت محض باشد تا آنجایی که کلیه مسئولین ما از طرف امام و همین‌طور به‌مراتب مورد تأیید هستند که می‌آیند اینجا، تا این حالت اسلامی‌اش را دارد که ان‌شاءالله در آینده هم بیشتر بشود.»

 

در مورد شهید پازوکی

شهید اسدالله پازوکی در دوم اردیبهشت‌ماه سال 1336 در روستای کمردشت چشم به جهان گشود. پازوکی در دوران جوانی برای مدتی کوتاه در ارتش فنون تکاوری و چتربازی را آموخت و با اوج‌گیری انقلاب اسلامی در صف سربازان روح‌الله (ره) قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب به عضویت نهاد مقدس سپاه درآمد و حفاظت از بیت امام (ره)‌را بر عهده گرفت.

شهید پازوکی با شروع غائله کردستان به جبهه‌های غرب رفت و در سال 1361 به‌عنوان فرمانده گردان صف در عملیات والفجر 1 شرکت کرد و بر اثر انفجار گلوله توپ، دست چپش به‌شدت زخمی شد. شدت جراحت و سوختگی دستش به‌قدری زیاد بود که به‌ناچار دستش را از بالای آرنج قطع کردند. ران پای راستش نیز زخمی و حسابی عفونت کرد. پس‌ازاین جریان، پیشنهاد دادند که در تهران بماند و مسئولیتی دیگر را بپذیرد، ولی ‌به‌هیچ‌عنوان زیر بار نرفت و گفت: «‌حاضرم با همین یک دست، در جبهه خدمتگزار بسیجی‌ها باشم، اما در تهران نمانم».

شهید پازوکی در خط پدافندی شاخ شمیران، عملیات بدر و اداره خط پدافندی لشکر در مهران، حماسه‌های بزرگی را آفرید. با همان مسئولیت، در عملیات خیبر شرکت کرد. پس از پایان عملیات، مسئولیت آموزش نظامی لشکر 27 به ایشان واگذار شد و مدتی نیز در این مسئولیت فعالیت کرد.

سرانجام شهید اسدالله پازوکی به‌عنوان فرمانده محور عملیات در عملیات والفجر 8 (فاو) در تاریخ 10 / 12 / 1364 در منطقه فاو بر اثر اصابت ترکش خمپاره در سن 28 سالگی به شهادت رسید.