صدای ماندگار؛

رمز موفقیت سپاه در کلام شهید سلیمانی

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی: برادران عزیز بسیجی از من به شما وصیت؛ رمز موفقیت هر سپاهی سه چیز است

مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت سالروز ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار برای اولین بار صوتی از سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی منتشر می‌کند.

در این صوت که سردار شهید سلیمانی حین عملیات کربلای 1 در میان لشکر 41 ثارالله در هشتم تیرماه سال 1365 سخنرانی کرده است، به ویژگی‌های یک سپاه موفق پرداخته است.

در این صوت می‌شنویم:

«برادران عزیز بسیجی از من به شما وصیت؛ رمز موفقیت هر سپاهی سه چیز است: یک. نظم «اوصيكم بتقوي الله و نظم امركم»؛ کلام امیرالمؤمنین است. دوم اطاعت از فرماندهی، اطاعت از فرماندهی، اطاعت از فرماندهی؛ این رمز پیروزی معنوی و نظامی هر سپاهی است و سوم برادرها! توکل، شجاعت، شهامت، حب شهادت، ایثار، تقوا که مجموعه همه‌اش اراده می‌شود، اراده، اراده.»

 

روز پاسدار

بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) با تدبیر و درایت خود در تیرماه ۱۳۵۸، سوم شعبان میلاد سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) پیامی خطاب به پاسداران انقلاب صادر کردند و این روز را روز «پاسدار» نام‌گذاری کردند.

امام خمینی در این پیام وظایف پاسداران در برابر اسلام و انقلاب را تشریح نمودند. متن این پیام چنین است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 روز مبارک سوم شعبان المعظم را که روز طلیعه پاسدار و پاسداری از مکتب مترقی اسلام است، به عموم هم‌میهنان و بخصوص پاسداران انقلاب اسلامی تبریک عرض [می‌کنم] و به‌حق باید این روز معظم را «روز پاسدار» بنامیم. روز ولادت با سعادت بزرگ پاسدار قرآن کریم و اسلام عزیز است. پاسداری که هر چه داشت در راه هدف اهدا کرد و اسلام عزیز را از پرتگاه انحراف رژیم طاغوتی بنی‌امیه نجات داد. رژیم منحط بنی‌امیه می‌رفت تا اسلام را رژیم طاغوتی، و بنیان‌گذار اسلام را برخلاف آنچه بوده معرفی کند. معاویه و فرزند ستمکارش به اسم خلیفه رسول‌الله با اسلام آن کرد که چنگیز با ایران؛ و اساس مکتب وحی را تبدیل به رژیم شیطانی نمود. اگر فداکاری پاسدار عظیم‌الشأن اسلام و شهادت جوانمردانه پاسداران بزرگ و اصحاب فداکار او نبود، اسلام در خفقان بنی‌امیه و رژیم ظالمانه آنان وارونه معرفی می‌شد، و زحمات نبی اکرم - صلی‌الله علیه و آله - و اصحاب فداکارش هدر می‌رفت.

هان، ای پاسداران عصر حاضر و انقلاب اسلامی! به امام امت و پاسدار قرآن کریم و اسلام عزیز اقتدا نموده حق پاسداری از انقلاب اسلامی را به‌خوبی ادا کنید؛ و از این منصب بزرگ، که منصب انبیای عظام و اولیای خداوند تعالی است به‌خوبی حفاظت کنید. نکند خدای‌نخواسته کاری کنید که مقام پاسداری لکه‌دار شود؛ و مبادا در لباس پاسداری از شما عملی صادر شود که موجب سرشکستگی اسلام باشد و خدای‌نخواسته گفته شود پاسداران اسلام چون مأموران سازمان (سازمان امنیت کشور (ساواک)) هستند.

و اکیداً از شما جوانان عزیز خواستارم که عناصر ناپاک را از خود دور کنید. که عمل خلاف یک نفر ممکن است گروهی را بدنام کند. ما امروز مواجه هستیم با گروه‌هایی که در کمین نشسته و می‌خواهند اسلام و انقلاب شکوهمند اسلام را برخلاف آنچه هست معرفی کنند و به قشرهای مختلف اسلامی خرده‌گیرند و آنچه در افراد غیرمسئول می‌گذرد به‌حساب نهضت و اسلام بیاورند. لهذا لازم است علمای اعلام، که راهنمای جامعه هستند، و کمیته‌ها و دادگاه‌ها و پاسداران انقلاب کوشش کنند و نگذارند کسانی از روی شیطنت و توطئه یا از روی جهالت و بی‌اطلاعی از مبانی اسلام، رفتاری کنند که نهضت پاک اسلامی را واژگونه و مکتب مقدس اسلام و جمهوری اسلامی را لکه‌دار کنند. من از تمام گروه‌های مذکور می‌خواهم که به دولت موقت اسلامی کمک کنند و دخالت‌های مستقیم در امور دولتی و در عزل و نصب مأموران نکنند. دخالت‌هایی که موجب تضعیف دولت اسلامی می‌شود برخلاف رضای خداست و باید از آن احتراز شود. (صحیفه امام؛ ج 8، ص 305 - 306)