صدای ماندگار؛

عملیات به دست دیگری است

شهید همت در شانزدهم اسفندماه ۱۳۶۲ در عملیات خیبر یعنی یک روز قبل از شهادت، سخنانی می‌گوید که شنیدن و استفاده از آن خالی از لطف نیست.

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، هرگاه نام و یاد دفاع مقدس و جنگ تحمیلی به‌گوش می‌رسد، نام شهیدان «همت، باکری، کاظمی، خرازی، بروجردی، چمران و...» تداعی‌کننده آن روزها است، روزهایی که سراسر آن ایستادگی و مقاومت بود. روزهایی که مردانی از جنس نور در برابر ظلمت ایستادند تا انقلاب اسلامی مسیر تعالی و پیشرفت را بپیماید و زمینه‌ساز ظهور حضرت حجت(عج) باشد.

آنها مفهوم واقعی و حقیقت اصلی اسلام و انقلاب را با کمال وجود درک کردند؛ آنان می‌دانستند که در این مسیر چه کشته -شهید- شوند و چه بِکُشند جاودانه خواهند شد و از حمایت‌ها و هدایت‌های الهی هیچ‌گاه غافل نشدند؛ برای همین، وجود خود را برای دفاع از آن بکار گرفتند تا مبادا صدامیان و استکبار جهانی، مانع از نشر اسلام ناب توسط انقلاب اسلامی شوند.

رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس با وجود دارا بودن نیروهای جوان و تازه‌نفس، می‌دانستند که قدرت نظامی و تجهیزاتی طرف مقابل با کشور ما قابل قیاس نیست، اما اتکا به خداوند متعال و توسل به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) ریسمان قدرتی است که آنها به آن چنگ زده و رهایی ملت ایران را از استعمارِ استکبار جهانی رقم بزنند. چراکه می‌دانستند،‌ هرچند صدام تا بن دندان، مسلح است اما اراده خداوند و عنایت‌های الهی شامل حال جمهوری اسلامی ایران خواهد شد و پیروزی قطعی است.

شهید محمدابراهیم همت با کمال وجود این موضوع را درک کرد و در شانزدهم اسفندماه 1362 در عملیات خیبر یعنی یک روز قبل از شهادت، سخنانی را می‌گوید که نشان‌دهنده این است که تمام امور دست خداست و فقط باید به او متوسل شویم.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برای اولین بار این سخنرانی را که در حین عملیات خیبر در پادگان دوکوهه در میان رزمندگان لشکر 27 محمد رسول الله (ص) انجام شده را منتشر می‌کند.

در این صوت می شنویم:

«همه ما باید اتکای به خدا داشته باشیم. این مغزهای پوسیده ما، این بدن ها و دست های ناتوان ما و این قدم های ضعیف ما در حد دیدگاه مادی و آنچه که در وسع است نقشه می دهد، طرح می دهد، کالک می دهد، زمین می دهد گویاست. بقیه اش ای عزیزان، 99 درصد و بیشترش با خداست. عملیات به دست دیگریست، صاحب میدان جنگ دیگریست. اتکاء داشته باشید به خدا. دست ما نیست عملیاتی سخت باشد یا آسان. دیدگاه های ما مادیست، در حد توان کار می شود بقیه اش با خداست. ما زیربنای جنگمان معنویت بود.»