صدای ماندگار؛

از شهدا باید درس بگیریم

شهید خرازی: در تکیه شهدا، در تکیه‌هایی که در شهرستان‌ها هست برویم سر بزنیم و از آن‌ها کسب استقامت بکنیم، کسب تربیت بکنیم که شهدا یکی از جنبه‌های شهادتشان که ما می‌توانیم درس بگیریم، درس تربیت و رشد و تکامل هست برای افراد.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت روز «شهید» صوتی از شهید خرازی منتشر کرده است.

در این صوت سردار شهید حسین خرازی در میان رزمندگان لشکر 14 امام حسین (ع) به نقش تربیتی شهدا اشاره می‌کند و بر توجه به تربیت و رشد و تکامل شهدا تأکید دارد.

در این صوت می‌شنویم:

و شهدایمان هم که شهید شدند، این‌ها جزو لشکرهای غیبی خدا، جزو امدادهای غیبی خدا، سپاهی که به «جُنُودًا لَمْ تَرَوْهَا» ما نمی‌بینیم در عملیات‌ها و یکهو می‌بینیم ما در یک عملیاتی موفق شدیم می‌آیند به ما کمک می‌دهند. و به شهدا هم در تکیه شهدا، در تکیه‌هایی که در شهرستان‌ها هست برویم سر بزنیم و از آن‌ها کسب استقامت بکنیم، کسب تربیت بکنیم که شهدا یکی از جنبه‌های شهادتشان که ما می‌توانیم درس بگیریم، درس تربیت و رشد و تکامل هست برای افراد. یک فردی در یک شهری شهید می‌شود، در شهادتش برویم به بررسی بنشینیم، این فرد کی بوده؟ پدرش کی بود؟ مادرش کی بود؟ خودش کی بود و چرا شهید شد؟

 

روز شهید

بیست و دوم اسفند سالروز «بزرگداشت شهدا» و صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی ایران، است. این روز نمادی برای یادآوری از جان خود گذشتی و ایثار است.

احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی، زنده نگه‌داشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان، تجلیل و تکریم از خانواده‌های معظم شهیدان، جدیت در امور فرهنگی خانواده‌های شاهد، خوداتکایی و قانونمند کردن ارائه خدمات به آنان و بسیج امکانات نظام به‌منظور پراکندن عطر ملکوتی شهادت در جامعه، محور فعالیت‌های بنیاد شهید است. البته سابقه اولیه این نهاد به دوران آغاز قیام امام (ره) به سال 1342، بازمی‌گردد. بعد از قیام خونین پانزده خرداد 1342 گروهی از روحانیون انقلابی و مبارز و افراد نیکوکار به دستور امام (ره) مأموریت یافتند تا به خانواده‌های شهدا رسیدگی کنند.