صدای ماندگار؛

امام خمینی (ره) ناخدای کشتی انقلاب

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی: شما اگر انقلاب اسلامی ایران را یک کشتی در نظر بگیرید ناخدایش امام است.

نقش بی‌نظیر امام خمینی (ره) در دفاع مقدس بر هیچ کسی پوشیده نیست. رهبری مردمی که با شروع جنگ با بیانات روشنگرانه خود ترس را از دل ملت بیرون کرد و به جای آن شجاعت، امیدواری و توکل بر خدا را قرار داد. رهنمودهای امام خمینی (ره) نه تنها برای مردم بلکه برای فرماندهان در جبهه‌های جنگ گره‌های زیادی را گشود و عامل تقویت وحدت و همدلی میان رزمندگان و بالاخص نیروهای سپاه و بسیج در میادین جنگ شد.

در این باره مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس صوتی از سردار دل‌ها، سرباز وطن و درس آزموده مکتب امام (ره) سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی برای اولین بار منتشر کرده است که امام را به ناخدای کشتی انقلاب تشبیه کرده است. ناخدای کشتی که در بحران های بزرگ که همانند طوفانی بوده اند، حرکت کرده و مسافرانش را به مقصد رسانده است.

سردار شهید سلیمانی در بحبوحه عملیات کربلای 1 در نهم تیرماه سال 1365 در میان رزمندگان حاضر در خطوط نبرد سخنرانی کرده است.

در این صوت می شنویم:

«بارها امام در خیلی از صحبت هایشان فرمودند که «بر خدا توکل کنید که منبع قدرت است» و امام خودش در مبارزات شان و در این بحران های بزرگی که به عنوان رهبر و مسئول و فرمانده، می شود گفت که ناخدای کشتی است که در تمام طوفان ها  چرخیده. شما اگر انقلاب اسلامی ایران را یک کشتی در نظر بگیرید ناخدایش امام است. در یک دریای پر از تلاطم بوده، از جنگ تحمیلی، از فشارهای اقتصادی، از کودتاها، از جنگ منافقین تا مسائل بسیار بسیار زیادی که در منطقه در این شش ساله امام چطوری این کشتی را از گیر این موج ها، این حماسه ها و این وضعیت ها پیچانده و رد کرده است.

امام به آن چیزی که به ما توصیه می کند و اصرار دارد به ما که بر خدا توکل کنید، به خدا اطمینان داشته باشید. من یادم است بعد از بدر قبل از والفجر 8 که رفته بودیم خدمت حضرت امام، جمله ای که حضرت امام به فرماندهان فرمودند این بود که «به نصرت الهی اطمینان داشته باشید.»»