در چهل سالگی دفاع مقدس رونمایی شد؛

کتاب گویای «شماره پنج» منتشر شد

کتاب گویای «شماره پنج» تهیه و بر روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کتاب گویای «شماره پنج» نوشته مرتضی قاضی که به تهیه‌کنندگی فاطمه بی‌تقصیر فدافن، صداپیشه‌گی و روایت فاطمه نیرومند و صدابرداری آزاده بحرانی در 276 دقیقه تهیه شده است، در چهل سالگی دفاع مقدسرونمایی شد و بر روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفت.

کتاب گویای «شماره پنج» اولین اثر مشترک مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و معاونت صدای رسانه ملی می‌باشد که توسط پایگاه کتاب گویای ایران صدا تهیه و منتشر شده است. طی این تفاهم‌نامه آثار دیگر این مرکز در دست تهیه است و در ماه‌های آینده توسط پایگاه کتاب گویای ایران صدا منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

این کتاب درباره‌ی نقش زنان در مقاومت آبادان و بازخوانی روایت فاطمه جوشی، به قلم مرتضی قاضی است.

«فاطمه جوشی» در ابتدای جنگ فرماندهی بسیج خواهران سپاه پاسداران آبادان را بر عهده‌ داشت و در دوران دفاع مقدس، به‌ویژه در طول یک سال محاصره‌ی آبادان، نقش مهمی در سازمان‌دهی بانوان این منطقه ایفا کرد.

وی قبل از شروع جنگ نیز فعالیت می‌کرد؛ اما با حمله‌ی ارتش عراق به مرزهای جنوبی کشور، حضور او و دیگر زنان آبادانی در دفاع مقدس شکل تازه‌ای پیدا کرد.

درواقع این کتاب، تنها بیان خاطرات خانم جوشی نیست، بلکه فعالیت‌ها و نقش زنان آبادان در سال‌های ابتدایی دفاع مقدس را نیز بازگو می‌کند.

«شماره پنج» حاصل تلاش ۱۴ جلسه گفت‌وگوی فاطمه حسینی و مرتضی قاضی با راوی کتاب است و به نحوه‌ی مقاومت مردم آبادان تا پیش از عملیات ثامن‌الائمه و شکست حصر آبادان، زنان شهید آن دیار، نحو‌ه‌ی تدارک و پشتیبانی از برادران رزمنده، چگونگی سازمان‌دهی خواهران و شیوه‌های فرماندهی بسیج خواهران می‌پردازد.

این کتاب در سال 1394 توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده است.

برای دریافت کتاب گویای «شماره پنج» اینجا را کلیک کنید.